ÇİLİNGİR

Çilingir mesleği; Anahtar, kapı gibi kısaca kilit sistemlerini tamir bakım ve onarımını yapan, teknik bilgi gerektiren bir meslektir. Günümüzde Hızır gibi yetişme sözünü hak eden meslek grubuna dahildirler. internet kullanımının yaygınlaşmasıyla Çilingir hizmeti veren kişiler kolaylaşsa da Çilingir mesleği de dijital dönüşümden nasibini almış gibi görünüyor, Öyle ki akıllı ev sistemleri yüz tanıma ve parmak okuyuculu kapı kilitleri gelecekte bu mesleğe olan talebi azaltacak gibi görünüyor.

Çilingir meslek erbabının bu dönüşüm rüzgarından olumsuz etkilenmemesi için dijital dönüşüme ayak uydurup, dijital kapı entegre sistemlerini öğrenerek değişimin bir parçası haline gelmektedir. Kısa vadede hayatımıza kolaylıklar getiren teknoloji, ne yazık ki bazı mesleklerin de zaman içerisinde işlevsiz hale gelmektedir. Şuan günümüzün vazgeçilmez meslek gruplarından biri olan Alo çilingir veya kapı kilit sistemleri kişiselleştikçe kan kaybetmeye devam edecektir. Buna telefon uygulamalarında bizzat şahit olduk. Parmak okuyucu veya yüz tanıma özelliği olan teknoloji artık cebimizde. Çok uzak olmayan bir gelecekte bu teknoloji evlerimize de girecektir.
Teknolojinin eliyle dünya gün be gün değişiyor bu bağlamda çilingir ustalarının veya kapı kilit sistemine yönelik hizmet veren firmaların bu dönüşüm trendi karşısında değişime ayak uydurarak yeniğin parçası olmaları halinde hem gelecek endişesi yaşamayacak hem de bu değişimin öncüleri olacaklardır.

www.bilenbirigelsin.com
2020

WhatsApp İletişim
Powered by